Hogyan működik a napsugárzás?
A Nap végtelen számú, különböző hullámhosszúságú fénysugarat bocsát ki, amiket a következő módon különböztetünk meg: kozmikus sugarak, gamma sugarak, röntgen sugarak, ultraviola sugarak (UV), amik UVC, UVB és UVA sugarakból állnak, a látható sugarak, az infravörös sugarak (IR) és a rádióhullámok.
Miért kell védeni magunkat a Naptól?
A napsugárzás romboló hatással van a bőrre.
Milyen hatásai vannak a különböző bőrtípusokra?
Mindegyik bőrtípus máshogyan reagál a napsugárzásra, mivel mindegyik saját fotoszenzibilitással rendelkezik a fototípusának megfelelően. A fototípus a bőr válaszképessége a napsugárzásra. Hat különböző fototípus létezik, melyeket az arcszín, a hajszín és a szeplők (vagy azok hiánya), a leégés vagy a barnulási képesség alapján határoznak meg.
- Fototípus I. tejfehér, mindig leégő, sosem barnuló, erősen szeplős bőr, vörös haj
- Fototípus II. Világos, mindig leégő, enyhén barnuló, erősen szeplős bőr
- Fototípus III. Világos, normál bőr, gyakran leég, sokszor barnul (közepesre barnulás), kevés szeplő
- Fototípus IV. Normál, ritkán leégő bőr (sötétre barnulás), nincs szeplő
- Fototípus V. Barna, leégésre nem hajlamos bőr, mindig barnul (erősen sötétre barnulás), nincs szeplő
- Fototípus VI. Fekete bőr, ami sosem ég le, nincs szeplő
Hogyan történik a barnulás?
A barnulás a természetes napfénynek kitett bőr adaptív és a bőrt védelmező válasza az UVB sugárzásra az erős napsugárzás ellen. Mindazonáltal fontos tudni, hogy ez nem egy leküzdhetetlen pajzs. A barnult bőr sokszor megvéd a leégéstől, de nem képes óvni minket az erős napsugárzás hosszú távú negatív hatásaitól (mint például a bőrrák). A erős napsugárzás aktiválja a melanocitákat, amik a melanint termelik, hogy az megvédje a bőrt a nap agresszív hatásától. A melanin a bőr felé halad. Ezzel egyidőben a bőr megvastagszik (megvastagítja a szaruréteget), hogy a pigmentáció mellett ezzel is védje a szervezetet. Figyelem, az UVA sugárzás azonnali pigmentációt okoz, ami csak néhány óráig tart, és ez nem barnulás, csupán a bőr oxidációja, ami csak a napon látszik. Az UVB sugarak felelősek az "igazi" barnulásért, ami 2-3 nappal a napozás után kezd látszani, és maximum 3 hétig tart.
Hogyan hatnak a napozókrémek?
A fényvédő krémek feladata, hogy megszűrjék az UVB és UVA sugárzást, és megfelelő egyensúlyt alakítsanak ki a kettő között. A szűrőképességet a fényvédő faktorszám határozza meg, az ún. SPF (angol, Sun Protection Factor). Ezt a fényvédő faktorszámot a fototípus és a napsugárzás intenzitásának megállapításával kell kiválasztani (tengeri vagy hegyi környék, stb.):
- SPF 6 = gyenge védelem
- SPF 15 = átlagos védelem
- SPF 30 = magas védelem
- SPF 50+ = nagyon magas védelem
Milyen következményei vannak a napozásnak a bőr öregedésében?
A specialisták szerint az arc öregedésének 80 %-ban az erős napsugárzás az oka! Ezt a fajta öregedést héliodermiának nevezzük: erős ráncosodásban mutatkozik meg, valamint erősen pigmentált foltokban, visszeresedésben. A felgyorsult öregedésnek ez a fajtája a napsütésnek rendszeresen kitett területeket - az arc, a kézfejek, az alkar, a nyak - érinti legsúlyosabban. Az UVB és UVA sugarak jelentősen megváltoztatják a bőr sejtjeit, elpusztítják a kollagént és az elasztint, valamint hozzájárulhatnak a bőrrák kialakulásához. Mindegyik ok önmagában elég ahhoz, hogy józan ésszel felmérjük a kockázatokat és elkerüljük az erőteljes napsugárzást.